Julkaisu sisältää mainoslinkkejä, jotka on merkitty *-merkillä.
Olen testannut monenlaisia tapoja saada ruokakuluja pidettyä mahdollisimman pieninä tai ainakin kohtuullisina. Oma ajatukseni on, että aika ja raha ovat tavallaan vastaavat energian muodot. Sanonta ”aika on rahaa” pitää niin monessa paikkansa. Ruokakuluissa tämä myös pätee. Valmistaessasi itse ruokaa, käytät siihen aikaasi ja samalla todennäköisesti säästät rahaa verrattuna valmiina ostettuun ruokaan. Olen jo aikaisemminkin kirjoittanut siitä, miten paljon itse leipomalla voi säästää ostettuihin leipiin tai leipomotuotteisiin verrattuina. Sama pätee hyvin moneen itse tehtyyn ruokaan. Säilykkeiden ja hillojen valmistus itse on myös erinomainen säästökohde. Minä teen mm. etikkapunajuuria itse, saan yhden kaupasta ostetun purkin hinnalla useamman purkillisen.
Hyvän kotivaran pitäminen kotona on myös auttanut pitämään ruokakuluja kurissa. Ostamalla kerralla isomman tarjouksessa olevan satsin jotain säilyvää ruokatarviketta, voin säästää useita euroja verrattuna pienemmissä erissä ostamiseen. Olen täällä blogissani kertonutkin ostotavoistani, joista yksi säännöllisesti käyttämiäni on hävikkiruoka verkkokaupat. Näissä kaupoissa on usein tarjouksessa useamman pakkauksen eriä esim. 3 prk jotain papuja tai muita yksittäisiä, isoja pakkauksia mm. aurinkokuivattuja tomaatteja. Näissä isoissa pakkauksissa saattaa olla todella pieni hinta ja parasta ennen päiväkin usein on lähellä. Valitsen näistä sellaisia, joita voin hyödyntää pidemmän aikaa joko niin, että pakastan pienempiin eriin tuotetta tai käytän sen ruoan valmistuksessa heti ja pakastan sitten valmista ruokaa.
Hyviä ja kilpailukykyisiä tarjouksia olen löytänyt mm. Tokmannin elintarvike valikoimasta Pidemmän ajan olen jo pitänyt silmällä, että heillä on esimerkiksi Oatlyn i Kaffe 6 prk/9,50 € ja yksi hyvä kotivaratuote voisi olla Lihapyörykät ruskeassa kastikkeessa 5 prk/10 €. Lidlin tarjouksista löytää myös usein erittäin hyviä vaihtoehtoja. Pakastamisen mahdollisuus kannattaa aina muistaa, kun tarjoushaukka-lasit ovat päässä. Tarjoushintaista jauhelihaa voi pakastaa. Jauheliha on kätevää pakastaa vaikka valmiiksi ruskistettuna, jolloin se on nopea lisätä ruoan teko vaiheessa ruokaan.
Yllä olevat kuvat ovat somekanavieni tarinoissa julkaistuja. Nämä julkaisut tein viime viikolla ennen ”palkkapäivää”. Usein teen täydennyksiä juuri alkukuusta ja varaudun näin loppukuuta varten.
* Matsmartista tilaan kasvisproteiineja (linssit, pavut), joitakin säilykkeitä, mausteita ja leivontatuotteita ja toki myös jotain itselle sopivaa muutakin kun vain sattuu olemaan hyvä tarjous.
Vastaa